Като част, инициатива и мероприятие от приет на заседание на педагогически съвет на 27 април, т. г. План с инициативи, посветени на патронния ни празник и 95-тата годишнина на училището това тържество стана факт.
То беше обмислено и преднамерено съчетано с международния Ден на детето, завършването и преминаването в по-горен клас на малките второкласници, третокласници и четвъртокласници. Инициативи и привлекателни неща имаше за хора от всички възрасти.
Именно на този ден приключиха част от планираните и започнали ремонтни, строителни и други дейности. Става въпрос за частична подмяна на стари с нови плочки на площадката пред входа, изработването и монтирането на осем масивни пейки с облегалки, позиционирани на три различни места. Оформяне на кът за отдих и раздумка около неизползван кладенец, намиращ се в северозападната част на двора – монтирани са три броя пейки, поставен и насочен е лед прожектор, а строителна фирма под формата на дарение направи покрив в старинен стил над този кладенец. На това място предстоят да бъдат довършени и други идеи и неща.
На подбрано място, до рампата за инвалидни колички бяха сменени част от старите плочки с нови, а на същото място беше монтирана закупената оригинална стойка за паркиране на пет велосипеда. Нови са и петте 50 вт. лед прожектори, поставени с определени цели на различни места. Ценна помощ ни оказа и специализирана фирма относно изрязване на клони, намиращи се на високо и пречещи на част от спортните уреди и на поставеното преди години осветление.
От 15 ч. в актовата зала на училището учениците от начален етап имаха възможност да се насладят на постановка, подарък – откупка, „Тримата братя и златната ябълка” от ДКТ „В. Друмев” гр. Шумен. След приключването му желаещи ученици си направиха снимки с гостуващите артисти.
А самото тържество беше и интересно и разнообразно. Материал във вестник „Шуменска заря” от 4 юни, с автор Милена Андреева информира читателите на регионалния ежедневник. Ето и нашата „версия”.
Хронологията: откриване с химн на Шумен „От тука започва България”. Спазвайки вече пет годишна традиция, в отговор на покана от страна на образователен портал Академика БГ, всички ученици от начален етап хорово рецитираха познатото и емблематично стихотворение „Аз съм българче”. Тон за синхрона – ред по ред и строфа по строфа, даваше Пламена Николаева от ІV клас – отличничка и изявена в различни области ученичка.
Силно впечатляващи демонстрации по карате поднесоха млади и с много награди каратеки, водени от своите кумири и идоли – сенсей Даниел Димитров, пет пъти носител на наградата на община Шумен за „най-добър треньор за съответната година” и председателят на клуба сенсей Стоян Обретенов. Той представи атрактивни техники на източното бойно изкуство киокушин. А изумителни техники за преодоляване без болка в тялото силата на материята демонстрира и Д. Димитров. Сенсеите и техните достойни възпитаници представиха „шивари” – атрактивно чупене на дебели дървени и бетонни плоскости.
В ролята на музикален домакин бяха влезли момчета от ученическа рок група от гр. Шумен. Те изпълниха свои авторски и други парчета, а това най-много се хареса както на по-малките деца, така и на младежи, на тяхната възраст.
Редуваха се със свои кратки програми ученици от ІІ и ІІІ клас. Публично, тържествено и по подобаващ начин момичета и момчета получаваха своите награди за годишен успех и спортни постижения. На г-н Т. Трифонов асистираха класните ръководители старши учители Маргаритка Стефанова, Галина Живкова и старши възпитателите Теменужка Христова и Таня Стефанова. С много цветя децата отрупаха своите любими учители и възпитатели. Красив букет г-н Трифонов подаряваше на всяка колежка от начален етап. Често в снимките, правени от професионален фотограф и приятел на училището ни Красимир Кънев, се включваха и присъстващи роднини на децата – майки, баби…
Програмата продължи със „Старото школо – годишно изпитание”. Постановката беше подготвена и осъществена с любезното участие на пратеници от Родолюбивия комитет „Крум Страшний”, къща музей „Панайот Волов” и 14 ученици от четвърти, пети и шести клас. Съдействие при подготовката на учениците оказа старши учител Цветалина Велкова, а въпросите обобщи и подготви Тихомир Трифонов. Така, в това театро на открито беше показана една „картина от вълненията” в края на всяка учебна година на старите българи по време на всеобщите годишни изпити. Представлението беше посветено и на 200-годишнината от рождението на възрожденския просветител Стефан Изворски, който през 1846 г. прави в град Шумен за първи път в българските земи „Първо всеобщо годишно изпитание”.
Нашите ученици отговаряха на интересни въпроси, свързани с историята на село Царев брод, на училището ни, на местното читалище, на православния храм и на католическия манастир, на църквата в с. Велино и много други. Поднесена беше и важна информация за кметовете на селото, за представителите на местната власт и в останалите населени места, от които има ученици; за директорите на училището, за значими постижения на настоящи и бивши наши ученици, за техните учители, за дарителите на училището, за носителите на наградите на своите випуски… Тези въпроси им бяха задавани от членовете на „църковното и училищното настоятелство”, предвождано от поп Ставри /в ролята му беше историкът Явор Якимов, директор на ОУ „Хр. Ботев” в с. Тушовица/. Изпълнени с много хумор и препирни, речите на настоятелите завършиха с крамола и за „платата” на даскалицата /в нейната роля умело се въплати Милена Андреева, уредник на къщата музей „П. Волов”/ , която се определя за следващата учебна година.
В програмата се включиха и наши ученици, танцьори към състав „Фолклорна жарава” при читалище „Напредък” с. Царев брод. А в знак на благодарност, на читалищния секретар г-жа Анна Михайлова беше връчена специално подбрана и надписана книга, луксозно издание, за ползване от читателите…
Празникът продължи с блок програма на четвъртокласниците, завършващи своето „начално образование”. В оригиналната им програма имаше песни, стихове и подбрани „наричания” за отделни колеги и директора. Те получиха пред всички своите удостоверения за завършен първи етап на своето основно образование, както и материални стимули за отличен успех и спортни постижения. Изказана беше специална благодарност за сърцатата работа на Цветалина Велкова, техен класен ръководител през изминалите четири години и също възпитаник на училището ни.
Към края на празничната вечер, в актовата зала на втория етаж, наши ученици, подготвени от сестра Мария Агнес и подпомогната от ст. учител Гергана Гроздева изнесоха дълго подготвена пиеса на английски език. А съдържанието на видяното е както интересно така и възпитателно, факти, които бяха отчетени от всички присъстващи.
За първи път ученици и родители бяха поканени да се включат в кулинарна изложба със свои произведения. Тя беше аранжирана и с необходимите надписи и подредена във фоайето на първия етаж – след входа.
За всички ученици и деца в този ден бяха осигурени за почерпка джоб, а за учениците от начален етап и безплатен сладолед.
Всички отличници получиха освен лакомства и специално изработени ключодържатели с двустранни надписи „Отличник”/„Випуск 2014 /2015 г.” и снимка на фасадата на училището.
Така, този първи юни се превърна в пореден празник за всички присъстващи – ученици, колеги, родители, роднини и други граждани, както и представители на местната власт от деветте населени места, от които в училището има ученици.
Вече се свечеряваше, когато учениците и дошлите родители и роднини бяха извозени до населените им места, а местните хора се разотидоха доволни и с приповдигнато настроение… от видяното, чутото, наученото и припомнено… Нищо, че са пропуснали някоя серия от поредния сериал!
До скоро, до следващото ни тържество!
Юни, лето 2015
От вихъра на водовъртежа,
Т. Трифонов
Повече снимки може да разгледате на нашата Facebook страница.